Wymiary i budowa boisk do siatkówki plażowej

Autor Dawid Borkowski
Dawid Borkowski16.09.2023 | 6 min.

Siatkówka plażowa to niezwykle popularna odmiana siatkówki, która cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Gra dwóch zawodników przeciwko dwójkom zawodników na piaszczystym boisku wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także odpowiedniego przygotowania fizycznego i taktycznego. W niniejszym artykule omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące wymiarów i budowy boisk do siatkówki plażowej, wyposażenia, nawierzchni, przepisów, techniki oraz taktyki gry.

Wymiary boisk do siatkówki plażowej

Długość i szerokość boiska

Standardowe wymiary boiska do siatkówki plażowej to 16 x 8 metrów. Dokładne wymiary mogą nieznacznie różnić się w zależności od kategorii wiekowej lub poziomu rozgrywek. Boisko musi mieć kształt prostokąta i być symetryczne. Linie ograniczające boisko są częścią powierzchni gry.

Wysokość siatki

Wysokość siatki w siatkówce plażowej wynosi: - 2,43 m dla mężczyzn - 2,24 m dla kobiet Siatka ma długość 8,5 m i jest zawieszona na linkach mocujących ją do słupków. Musi być wykonana z odpowiednio wytrzymałego materiału.

Strefy boiska

Boisko do siatkówki plażowej podzielone jest na dwie równe połowy strefami: ataku i obrony. Dodatkowo wyznacza się strefę zagrywki, z której należy wykonywać zagrywkę. Zawodnicy muszą przestrzegać tych stref, aby uniknąć błędów i punktów karnych.

Elementy wyposażenia boisk

Siatka i słupki

Kluczowym elementem wyposażenia boiska jest siatka, zawieszona na linkach i przymocowana do słupków. Standardowo słupki umieszcza się poza boiskiem, w odległości 0,7-1 m od linii bocznych. Muszą mieć odpowiednią wysokość i być stabilne, aby utrzymać napiętą siatkę.

Antenki

Na linkach mocujących siatkę umieszcza się po dwie antenki po każdej stronie siatki. Antenki są elastyczne i wykonane z włókna szklanego. Ich zadaniem jest określenie, czy piłka przeszła nad siatką w jej płaszczyźnie.

Linie boiska

Boisko wyznaczają linie o szerokości 5 cm. Mogą być one namalowane farbą lub wykonane z taśmy. Ważne, by kontrastowały z nawierzchnią i były dobrze widoczne. Oznacza się nimi m.in. linie boczne, linię środkową czy pole serwisowe.

Nawierzchnia boisk plażowych

Piasek

Klasyczną nawierzchnią plażowych boisk do siatkówki jest piasek. Najlepiej sprawdza się piasek kwarcowy lub ceramiczny o ziarnistości do 1 mm. Ważne, by piasek był sypki i miękki, co zapewnia bezpieczną grę i amortyzuje upadki.

Trawa

Alternatywą dla piasku są syntetyczne nawierzchnie trawiaste. Zapewniają one dobrą amortyzację, ale grę utrudnia roszenie piłki. Trawa wymaga regularnego koszenia na wysokość 20-40 mm.

Inne nawierzchnie

Sporadycznie stosuje się także inne nawierzchnie jak mata gumowa czy wykładzina. Nie są jednak zalecane w oficjalnych zawodach. Najlepszy pozostaje miękki i sypki piasek zapewniający płynną i bezpieczną grę.

Przepisy gry w siatkówkę plażową

Liczba zawodników

W siatkówkę plażową grają dwie drużyny 2-osobowe. Mecz rozgrywany jest pomiędzy parami zawodników ustawionych po przeciwnych stronach siatki. W przypadku kontuzji możliwa jest zmiana składu w trakcie meczu.

Punktacja

Mecz rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Set wygrywa drużyna, która pierwsza zdobędzie 21 punktów z zachowaniem przewagi minimum 2 pkt. W przypadku remisu rozgrywa się dodatkowe punkty aż do uzyskania 2-pkt przewagi.

Zmiany stron

Drużyny zamieniają się stronami boiska co 7 rozegranych punktów w secie. Po każdym secie następuje zmiana, a w trzecim po zdobyciu 8 pkt. Zmiana odbywa się bez opóźnień w grze.

Technika gry w siatkówkę plażową

Zagrywka

Zagrywka w siatkówce plażowej może być wykonana w dowolny sposób jednorącz lub oburącz zza linii końcowej. Zawodnicy często stosują mocne skrócone zagrywki, by utrudnić przyjęcie piłki rywalom.

Przyjęcie zagrywki

Przyjmujący stara się ustawić w optymalnym miejscu i przyjąć piłkę w taki sposób, by rozgrywający miał jak najlepszą pozycję do ataku. Do przyjęcia używa się głównie odbicia sposobem górnym.

Atak

Atak w siatkówce plażowej może być wykonany na kilka sposobów - popularne jest uderzenie w stylu piłki ręcznej lub kiwnięcie nadgarstkiem przy minięciu bloku. Silne ataki z wyskoku są rzadsze ze względu na grę boso w piasku.

Taktyka w siatkówce plażowej

Ustawienie na boisku

Odpowiednie ustawienie zawodników na boisku ma kluczowe znaczenie. Najczęściej stosuje się system, w którym jeden z zawodników pozostaje bliżej siatki jako blokujący, a drugi asekuruje go w obronie.

Komunikacja między zawodnikami

Skuteczna komunikacja pomiędzy dwoma zawodnikami jednej drużyny jest niezwykle istotna. Zawodnicy muszą się wzajemnie wspierać, motywować i informować o sytuacji na boisku.

Czytanie gry

Obaj zawodnicy muszą dobrze czytać grę, by np. w porę zareagować na zagrywkę rywala czy odpowiednio ustawić się do bloku. Szybka analiza sytuacji na boisku i przewidywanie akcji przeciwnika to klucz do sukcesu.

Podsumowanie

Siatkówka plażowa to niezwykle emocjonująca i widowiskowa dyscyplina sportu, która wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i taktycznego przygotowania. Prawidłowe wymiary boiska, odpowiednia nawierzchnia i sprzęt są kluczowe dla płynnej gry. Przestrzeganie przepisów i opanowanie podstawowych elementów techniki pozwala stworzyć zgrany, dwuosobowy zespół. Komunikacja, szybka analiza gry i odpowiednie ustawienie na boisku to elementy taktyki prowadzące do zwycięstwa. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił lepiej zrozumieć tę fascynującą dyscyplinę sportu.

Najczęściej zadawane pytania

Standardowe wymiary boiska to 16 x 8 m, a wysokość siatki wynosi 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.

Mecz siatkówki plażowej rozgrywany jest przez dwie 2-osobowe drużyny ustawione po przeciwnych stronach siatki.

Najczęściej stosowanym i zalecanym typem nawierzchni są boiska z sypkiego, miękkiego piasku kwarcowego lub ceramicznego.

Mecz rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Set wygrywa drużyna, która pierwsza zdobędzie 21 punktów z zachowaniem minimum 2 pkt przewagi.

Linia ataku w siatkówce plażowej przebiega 3 m od osi linii środkowej boiska i wyznacza strefę ataku.